News
67 Konferencja ACPC-relacja
08/19/2015
W dniach 5-8 sierpnia 2015 odbyła się w Chicago 67 Konferencja Amerykanskiej Rady ds Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture). Na czterodniową konferencję przybyli delegaci z takich organizacji jak: Polish Cultural Club of Greater Hartford, Friends of Polish Art of Detroit, Polish Arts League of Pittsburgh, Polish Heritage Society of Philadelphia, Polish American Arts Association of Washington DC. Pełna lista organizacji, informacje o konferencji, fotografie i raporty, znajdują się na stronie internetowej polishcultureacpc.org. oraz chicagochopinsociety.com. Podczas konferencji delegaci omawiali sprawy funkcjonowania organizacji oraz uczestniczyli w koncertach i wykładach.
Gospodarzem konferencji 2015 było Chicagowskie Towarzystwo Szopenowskie (The Chicago Chopin Society). Jako założyciel i prezydent tej organizacji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej sukcesu.
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji głównymi jej propagatorami byli redaktorzy : Magda Marczewska, Jacek Niemczyk i Jacek Zieliński z radiostacji WPNA 1490 oraz Ewa Staniszewska i Bogdan Kwasny z programu Polski FM – 92.7 & E99.9 FM.
Redaktor Jacek Niemczyk przeprowadził wywiad ze skrzypkiem Krzysztofem Ziemowskim i z kompozytorem Jaroslawem Golembiowskim. Ewa Staniszewska zaprosiła laureatkę konkursu Marceliny Sembrich- Kochańskiej-Katarzynę Sądej. Na temat konferencji w programie Polski FM komentowali: Wojciech Sawa, Henrietta Nowakowski i Barbara Bilszta. Podczas radiowych konwersacji słuchacze poznali sylwetki wybitnych polskich muzyków emigracyjnych, zapoznali się z działalnością Amerykanskiej Rady ds Kultury Polskiej, do której należą regionalne (stanowe) organizacje polonijne działające na niwie propagowania kultury polskiej w Ameryce. Serdecznie dziękuję wymienionym rozgłośniom radiowym za przemiłe rozmowy, wywiady i dialogi.
Ponieważ gospodarzem konferencji było Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie, a tematem konferencji Emigracyjni Kompozytorzy i Muzycy Polscy, już od pierwszych minut rozbrzmiewała muzyka polska. Po prezentacji flag przez Polish Army Historical Association i odśpiewaniu hymnów, zebrani usłyszeli słynne Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego w aranżacji Fr. Przybylskiego na głos i fortepian oraz Życzenie Fr. Chopina. Wszystkie wymienione Inwokacje zostały wykonane przez studentkę wydziału muzycznego University Champaign-Urbana, sopran-Justine Izewski. Piękny głos solistki wzbudził podziw publiczności. Po prezentacji zaproszonych gości i zarządu ACPC, działacz polonijny, Marek Dobrzycki wygłosił przemówienie inauguracyjne. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę jaką ACPC spełnia w krzewieniu kultury polskiej, w walce o dobre imię Polaków oraz podzielił się własnymi doświadczeniami Polaka-emigranta, który pomimo wielu przeciwności jest wierny swojej ojczyźnie i etosowi kultury polskiej. Następnie prezydent ACPC Mary Ellen Tyszka oficjalnie rozpoczęła obrady 67-ej Konferencji.
Wielogodzinne obrady ACPC wzbogacane były wydarzeniami otwartymi dla szerokiej publiczności. Wykład dr Sławomira Dobrzańskiego pt. Tadeusz Zygfryd Kassern Polsko -Żydowski Kompozytor na Emigracji był pierwszym tego rodzaju wykładem. Słuchacze mieli okazję nie tylko wysłuchać trudnej drogi życiowej kompozytora, ale również posłuchać archiwalnych nagrań. Zainteresowanym polecam wydane w 2011 r. opracowanie książkowe Violetty Kostki: Tadeusz Kassern indywidualne odmiany stylu.
Program zwiedzania Nieznanego Chicago (Ed Paschke Art Center, Masonic Center, Bazyliki Świętego Jacka) prowadził Daniel Pogorzelski, który opowiadał stare i nowe legendy o Chicago. Wieczorem, zmęczeni ale w pełni usatysfakcjonowani goście zasiedli do domowego obiadu w restauracji New England Inn. Ta w swojskim stylu utrzymana czeska restauracja prowadzona jest przez polskiego emigranta perkusistę Tadeusza Kaźmierczaka. Muzyk ten grał m.in. w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, w zespole Bractwo Kurkowe Piotra Janczerskiego, w duetach Ada Rusowicz-Wojtek Korda, Framerowie Zofia Szumer-i Zbigniew Frankiewicz, z Krzysztofem Krawczykiem w Las Vegas, a ostatnio z gwiazdą piosenki polskiej Iraną Jarocką
Czwartkowym apogeum wydarzeń był długo oczekiwany koncert muzyki Polskich kompozytorów emigracyjnych w wykonaniu emigracyjnych artystow: Krzysztofa Zimowskiego-skrzypka i Sławomira Dobrzańskiego-pianisty.
Koncerty The Chicago Chopin Society słyną z przedstawiania znakomitych wykonawców w interesującym repertuarze, często z premierą nowej kompozycji. I tym razem tradycji stała się zadość. W pierwszej części koncertu publiczność entuzjastycznie przyjęła premierę Melodii na skrzypce i fortepian Jarosława Golembiowskiego. Premiera jest zawsze dla mnie wielkim wydarzeniem, świętem i sprawdzianem obranej drogi kompozytorskiej. Premiera z udziałem znakomitych wykonawców, wypełnionej po brzegi eleganckiej publiczności, przyczynia się do sukcesu nowej kompozycji. Oto pełny program recitalu:
Felix Borowski - Adoration
Fryderyk Chopin - Ballade Op 23. for piano solo
Henryk Wieniawski - Obertas, Legenda
Jaroslaw Golembiowski - Lullaby for piano solo
Jaroslaw Golembiowski - Melody (world premiere)
Tadeusz Zygfryd Kassern - Mazurek for piano solo
Karol Szymanowski - Nocturne and Tarantelle
Karol Szymanowski - Sonata d minor
Krzysztof Zimowski oczarował wszystkich nie tylko znakomitą grą na skrzypcach ale również komentarzami natury osobistej, do każdej z wykonywanych kompozycji. Sławomir Dobrzański oprócz wspaniałego akompaniamentu wzruszył pięknym wykonaniem Ballady G moll Fr. Chopina, Lullaby J. Golembiowskiego i Mazurka Z. Kasserna.
W piątek 7 sierpnia Dr. J. Gołembiowski wystąpił z referatem, Historia Symfonii Polskich Kompozytorów Emigracyjnych. Autor referatu przedstawił historię Symfonii polskiej od roku 1918. do czasów współczesnych. Wykład ilustrowany był slajdami, partyturami i publikacjami książkowymi. Szczególne zainteresowanie wzbudziła książka Ignacego Jana Paderewskiego Artysta Patriota Humanista z 1928 roku, z listami gratulacyjnymi z okazji dziesięciolecia niepodległości Polski, przesłane na ręce wybitnego kompozytora, pianisty i polityka. Wykład uwieńczyła muzyczna prezentacja fragmentu III Symfonii autora referatu.
Kolejnym koncertem otwartym dla szerokiej publiczności był występ laureatki konkursu Marceliny Sembrich - Kochanskiej mezzo- sopranistki Katarzyny Sądej. Publiczności bardzo podobaly sie interpretacje mało wykonywanych pieśni Karola Szymanowskiego, dobór repertuaru oraz wdzięk sceniczny młodej wokalistki.
W programie koncertu znalazły się pieśni i arie kompozytorów polskich (Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczyslaw Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Jerzy Petrsburski). Akompaniował pianista tegorocznej konferencji Sławomir Dobrzanski.
Punktem kulminacyjnym konferencji był bankiet, na którym wręczono doroczne nagrody za działalność na rzecz Polonii. Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej przyznając wyróżnienia daje wyraz uznania dla wielkiej pracy społecznej aktywistom i artystom wzbogacającym kulturę polonijną.
W bieżącym roku przyznano następujące nagrody:
dr Zbigniew Sobol z South Bend z Indiany za wybitna pracę lekarza i społecznika,
dr Paweł Chęciński z Chicago za wybitne wybitne interpretacje muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego,
Raymond i Cecilia Glembocki z Waszyngtonu oraz Camille Kopielski z Chicago za szczególne zaangażowanie w pracę dla Polonii i ACPC.
Na bankiecie byli obecni konsulowie honorowi Rzeczypospolitej Polskiej: Hon. Deborah M. Majka i Hon. Robert V. Ogrodnik. Pod przewodnictwem dr Barbary i dr Waldemara Niklinskich dwunastoosobowa delegacja z South Bend, IN towarzyszyła laureatowi dr Zbigniewowi Sobolowi.
Uroczysty bankiet zakończył występ Ewy Staniszewskiej śpiewającej piosenki z czasów II Rzeczypospolitej przy akompaniamencie Petera Herza -skrzypce, Marka Kalinowskiego- akordeon i Jaroslawa Golembiowskiego –piano.
W imieniu Chicago Chopin Society chciałbym serdeczne podziękować Barbarze Bilszcie i Wojciechowi Niewrzolowi za pracę organizacyjną, delegatom i gościom za udział w konferencji, natomiast artystom za ich sztukę. Szczególne wyrazy podziękowań składam wszystkim sponsorom i tym, którzy swoja przychylnością i pracą przyczynili się do sukcesu 67 Konferencji ACPC.
Dr. Jaroslaw Golembiowski
Lista sponsorów
American Council For Polish Culture, Executive Board
Chicago Chopin Society, IL
Chopin Fine Arts Club, South Bend, IN
Chicago Society of the Polish National Alliance, Chicago, IL
Chicago Sweet Connection Bakary, IL
DanMcDaniel/Management.com, IL
Friends of Polish Art, Detroit, MI,
Friends of John Paul II Foundation, Washington, DC Chapter
Fryderyk Chopin Society of Texas, TX
Kosciuszko Foundation, The American Center of Polish Culture
Lakeview Electrolysis
MB Financial Bank, Len Mayerski, Vice President
Medalion Wealth Management
Montrose Deli, Chicago, IL
National Council for the Social Studies Project
National Katyn Memorial Foundatio, Baltimore, MD
New England Inn, Chicago, IL
Orchard Lake Schools, MI
Physicians Care Center, Inc. Dr. John Zaborowski, Mrs. Ewa Zaborowski
PNA Council 91
Polish American Arts Association of Wshington DC
Polisz American Medical Society, Chicago, IL
Polish Arts Club of Chicago, IL
Polish Arts Club of Elmira, NY
Polish Arts Club of Youngstown, OH
Polish Arts League of Pittsburgh, PA
Polish Cultural Club of Greater Hartford, CT
Polish Falcons of America, Pittsburgh, PA
Polish Heritage Society of Philadelphia, PA
Polish Heritage Society, of Rochester, NY
Pulaski Animal Hospital, Chicago, IL
Pulaski Scholarships, Marion V. Winters, Chairman
Polish Roman Catholic Union of America, Chicago, IL
Polish National Alliance, Chicago, IL
Stanley Stawski Distributing Company, Inc.
Drs. James and Wanda Trefil Science Scholarship
RR Natural Health, Inc. Dr. Richard Izewski and Renata Izewski, MS
Sponsorzy Indywidualni i wolontariusze
Bożyslawa Anderson
Barbara Bilszta
Natalia Bafia
Adam Chlastawa
Jacqueline Drolski
Robert & Mrs. Mary Flanagan
Ana Fau
Furdyna Family
Pawel Grajnert
Glembocki Family
Dr. Jaroslaw Golembiowski
Andrei Hosu
Ange Iwanczyk
Jessica Jagielnik
Wojciech Karubin
Anna Keogh
Jacqueline Kolowski
Rose & Anthony Kruszewski
Barbara Lemecha
Alice Lech Laning
Florennce Langridge
Krystyna Mazur
Carolyn L. & Matthew Meleski
Mary Ann Mlynarski
Woyciech Niewrzoł
Dr. Waldemar Niklinski
Henrietta Nowakowski
Niklinski Family
Dr. Wanda O’Brien-Trefil
Cezary Oleksy
Frances T. Pudlo
Virginia M. Pudlo
Dr. Zbigniew Sobol
Drs. James and Wanda Trefil
Regino Torres
Halina Stepkowicz Ujda
Irena & Yuriy Sonevytsky
Andrzej Marek Urbaniak
Jo Louise & Marion V. Winters
Media:
Dziennik Zwiazkowy (Jola Plesiewicz, Dariusz Piłka)
WPNA 1490 (Jacek Niemczyk)
Polski FM – 92.7 & E99.9 FM. (Ewa Staniszewska)
http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/nagrody-amerykanskiej-rady-ds-polskiej-kultury-rozdane/