Events

100.ROCZNICA CUDU NAD WISŁĄ

07/21/2020

Generał Maxime Weygand, szef francuskiej misji wojskowej, który przez miesiąc przebywał w Polsce, dekadę po Bitwie Warszawskiej mówił w Brukseli: "Cud Wisły powiedziano. Cud, czy to znaczy zdarzenie, w którym objawiła się ręka Opatrzności? Nie ja będę temu przeczył, bo podziwiałem, w owym sierpniu roku 1920 z jaką żarliwością naród polski padał na kolana w kościołach i szedł            w procesjach po ulicach Warszawy. A zresztą, czyż przygotowaniem tego drugiego cudu nie był już pierwszy, gdy po wojnie światowej widziało się, pod skrzydłami Orła Białego, zrośnięcie trzech części rozdartych…". Dalej francuski wojskowy stwierdza: "Jak mówi nasze stare przysłowie: pomagaj sobie, a niebo ci dopomoże, tak też i Polska cudownie sobie pomogła".
My wszyscy niezależnie od tego czy żyjemy w Polsce czy poza jej granicami jesteśmy winni pamięć tym, którzy obronili w 1920 roku dopiero co odzyskaną niepodległość. Kto mógł, chwycił za broń i walczył. Pozostali rzucili się na kolana i oddali los całej Polski w ręce Boga. Wiara dowództwa i narodu była ogromna – to ona doprowadziła do polskiej wiktorii, do Cudu nad Wisłą.
Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy w Chicago,  Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie i Rodzina Niklińskich  pragną zaprosić 16 sierpnia 2020 roku do kościoła Świętej Trójcy na wspólne świętowanie setnej rocznicy Cudu nad Wisłą. 
O godzinie 4:00 po południu rozpocznie się dziękczynna Msza w intencji Ojczyzny, po której okolicznościowy program artystyczny przedstawią członkowie Chicagowskiego Towarzystwa Chopinowskiego.
Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem prosimy o potwierdzenie udziału w tej uroczystości dzwoniąc do biura Trójcowa                     pod numer telefonu: 773-489-4140.

Z wyrazami szacunku,

Jaroslaw Golembiowski PhD                                   ks. Andrzej Totzke, SCR        
Prezes Chicago Chopin Society                               Proboszcz Trojcowa

Waldemar Niklinski 
Back